Haldi Välimäe
Haldi on noor laulja, laululooja, kitarrimängija ja kultuurikorraldaja, Tallinna Ülikooli II kursuse tudeng
Maikuus aastal 2017 ilmus Haldil tema esimene omaloomingul põhinev EP „Raba“ mis anti välja nii vinüülplaadina kui CD-l. Plaat sisaldab kuut omaloomingulist laulu, mis tulid ise mõnest mõttejupist ja kitarrikäigust ning arenesid just sellisteks nagu plaadilt kuulda võib. Lisaks laulmisele saadab Haldi end kitarril, klaveril, elektrikandlel ja harmooniumil. Kaasa löövad ka Vaiko Eplik ja Jakob Juhkam. Plaadi produtseeris Vaiko Eplik ning andis välja plaadifirma Mortimer Snerd Records.
Aastal 2018 oli Haldi Üleriigilise Riigigümnaasiumite kontsert-etenduse „Vesi“ muusika autor ja muusikajuht.
2019. aasta juulikuus toimunud Üldlaulu- ja Tantsupeol „Minu arm“ oli tantsupeo kavas võimlemisrühmade koondkava „Rabahaldjas“. Tantsu saatemuusikaks oli Haldi plaadi nimilugu „Raba“ mida Haldi ise peol ka esitas.
Veebruarikuus 2020, Eesti Vabariigi presidendi pidulikul vastuvõtul Ugala teatrimajas laulis Haldi eestlauljana EV hümni.
2021 aasta augustikuus ilmus Haldi loomingul põhinev uus album „Taevalaed“. Kogumik sisaldab kaheksat imekaunist laulu. Taaskord lõi plaadi väljaandmisel kaasa Vaiko Eplik, lisaks Ott-Jaanus Heile. Kogumik on hõlpsasti leitav nii Youtube´i kui Soundcloud´i keskkondades.
Detsembrikuus 2021 Alexela kontserdisaalis laulis Haldi duetti maailmakuulsa Portugali muusiku ja laulja Salvador Sobral´iga
2022 aasta märtsikuus korraldati Viljandis Haldi eestvedamisel toetuskontsert Ukrainale. Kontserdiga koguti üle 20 tuhande euro.
Klassikaraadios on Haldi teinud saateid sarjas „Fantaasia“.
Lisaks annab Haldi oma loomingul põhinevaid soolokontserte.
Haldi on õppinud Paide Muusikakoolis klassikalise kitarri erialal, kaheksa aastat on tema pilliõpetajaks olnud Erki Reim, lauluõpetajaiks on olnud Haldi ema Lili Välimäe ja Aare Külamaa
Haldi, 24. veebruaril esitamas Eesti Vabariigi 102. sünnipäeva presidendi vastuvõtul Ugala teatris Eesti Vabariigi hümni.
ERR.ee videod. Klaveritoa jõulukontserdid “Viis laulu”
Klassikaraadio Klaveritoas andsid viiel päeval järjest pärastlõunase jõulukontserdi erinevad muusikud. Klaveritoas esinesid Sänni Noormets, Tõnu Raadik, Mick Pedaja, Kait Tamra ja Haldi Välimäe. Kõik Klassikaraadio eetris olnud kontserdid on helis ja pildis nüüd ERR kultuuriportaalis järelvaadatavad.
Haldi esinemas 2019. aasta juulikuus toimunud Üldlaulu- ja Tantsupeol „Minu arm“.
XX Tantsupidu „Minu arm“. Vaata alates 1 tund 15 min.
Muusikakriitikute plaadiarvustused ajakirjanduses.
Kriipivkaunis autorifolk puhtamast olevikust
Eesti Ekspress, 26,juuli 2017 Mart Kalvet
Ärritavalt lühikest, läbivalt laitmatut üllitist pööritades taban end korduvalt mõttelt, et omal moel on see ju gospel. Mitte sõnumi poolest — ehkki Haldi tekstid on eakohatult tõsised, küpsed ja kihilised, pole religiooniga palju pistmist isegi palal nimega „Usu“. Ei, kummastavat hardust tekitab pigem kombinatsioon enesekindlast, ent hillitsetud häälest, tasastest-mõtlikest arranžeeringutest ja vist ka imeliselt puhtast helirežiist. Haldi lummavas esituses lood nagu „Raba“, „Kuldne lind“ ning „Rahu ja kord“ tekitavad tahtmise ka ise puhtamaks, paremaks, õilsamaks muutuda. Suurem osa taotluslikust hardusmuusikast sellega hakkama ei saa.
Ka kelmika alltooniga (ja lõputult kummitava, kõrvu paitava bassipartiiga) kevadine bossa „Salajasele“ ning noore Jääääre maiguga agulikohvikuromantiline „Uulits“ pärineksid nagu mingist teisest, puhtama õhu, avarama vaate ja rahumeelsemate inimeste — või haldjatega — rööptegelikkusest, eskapistlikust, ent ometi innustavast ideaalmaastikust, mille väravate võti on usaldatud ühele andekale järvamaalasele. Halleluuja!
Kristallselge debüüt
Postimees, 9. juuni 2017. Margus Haav
Ei taha kuidagi üldistada ega kedagi solvata või kui, siis natuke, aga ajal, kus arvatakse, et muusikatööstus on meestekeskne äri ja andekatel naistel ei ole meestega võrdsed võimalused ning ainus lahendus on sellele vastu astuda järjekordse jätkusuutliku valdkonnaülese europrojektiga, kipub põsk vaikselt tõmblema. Või kui tegeletakse veidrate eurolauluvalemite, koduvillaselt glamuursete telesaadete või muude jaburate pseudoprobleemidega.
Ja siis tuleb 16-aastane Järvamaalt pärit Viljandis õppiv koolitüdruk, sõbralik, siiras, karismaatiline ja andekas. Tuleb ja on. Ei teeskle, ei pooseta. Teab, et sõnal on vägi ja noodil võim. Plaat ilmus Vaiko Epliku plaadifirma all ja on salvestatud Epliku stuudios. Eplik on muide Haldi üks suurimaid eeskujusid. Jälle üks näide, kuidas tasub endasse uskuda.
Tema esimene pääsuke ei kõla nagu Vaiko Epliku singli B-pool. Eplik on ise suurepärane muusik, aga ka väga delikaatne talendikütt, kes jättis noore ande selliseks, nagu ta parasjagu on, ning keskendus hetkeseisu fikseerimisele. «Raba» on autorilaul selle parimas tähenduses. Vokaal, kitarr, klaver ja harmoonium. Kõike parasjagu. Emotsioone ja meloodiat, pühendumist ja rõõmu, õrnust ja jõulisust. Haldi ei tõtta end raamistama ei stiililiselt ega maailmavaateliselt, kuid on paljutõotav ja väga teretulnud näide uuest generatsioonist.
Tema nii CD-l kui ka vinüülil ilmunud debüüdi efekt on umbes samasugune, nagu avataks umbses ja täissuitsetatud toas korraga aken ning sissetulvav briis paneb vakatama tühise loba, puhub minema liisunud šampanjaleha, rääsunud parfüümipilved ja kullatud õled.